Menu

11 stycznia mija pierwsza rocznica śmierci Bronisława Witolda Malego, trenera działacza i Prezesa Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej.

 logo KU AZS UZ Zielona GóraBronisław Maly był rodowitym poznaniakiem. Karierę sportową rozpoczął w klubie MKS Starówka Poznań. Później przeniósł się do Chrobrego Głogów, gdzie grał na kole i rozegraniu. Był reprezentantem Polski juniorów w piłce ręcznej. Trzykrotnie zdobył Puchar Polski.

Po zakończeniu kariery został trenerem reprezentacji Polski juniorów i młodzieżowców. Po przenosinach do Nowej Soli był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 2. Jako trener pracował w kilku klubach: Wolsztyniaku Wolsztyn, AZS-ie Zielona Góra, Zewie Świebodzin, Astrze Nowa Sól, UKS Trójce Nowa Sól.

Od 2010 roku pełnił funkcję prezesa Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej. Trener nowosolskich szczypiornistów przed sezonem 2019 postanowił ratować drużynę, która była blisko spadku z drugiej ligi i rozwiązania. Udało Mu się! W trakcie rozgrywek reagował bardzo żywo, impulsywnie, narażał się na kary i upomnienia. Podczas meczów całym sercem był oddany swoim podopiecznym. Nowosolanie nazywani zostali „rycerzami wiosny” 2019. A w bieżących rozgrywkach byli już równorzędnym i liczącym się przeciwnikiem dla każdej drużyny. Ostro przygotowywali się do rundy rewanżowej, 11 stycznia mieli rozegrać mecz sparingowy z pierwszoligowym AZS-em Zielona Góra. Niestety, Pan Bronisław nie przeżył nagłego ataku serca.

DSC 0130 

 Tego dnia odszedł człowiek oddany sprawami piłki ręcznej. Tak go wspominają:

Wieloletni przyjaciel, Prezes Towarzystwa Sportowego ZEW Świebodzin, ówczesny wiceprezes LZPR Grzegorz Trzebniak:

8918

Dariusz Kudła, koordynator wojewódzki OSPR:

8918

Marek Książkiewicz, ówczesny sekretarz LZPR, obecnie Prezes LZPR, wspomina Bronka jako trenera i w pźniejszym okresie jako Prezesa lubuskiego związku:

8918

Zbigniew Malaczewski, trener UKS Trójka Nowa Sól. Wiele lat współpracował z Bronkiem wraz z nim odbudował nowosolską piłkę ręczną:

8918

Radosław Wasiak, dyrektor Niepublicznego LO w Kielcach Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP, zawodnik w kadrze narodowej juniorów, którą to prowadził Bronek:

8918

W 2017, dokładnie w lipcu Zarząd TS ZEW Świebodzin ogłosił nowego trenera seniorów. Wtedy to po wprowadzeniu AZS-u Zielona Góra do pierwsej ligi, Bronek został oficjalnie nowym szkoleniowcem świebodzińskiego zespołu. Wtedy to udało mi się porozmawiać i zerejestrować krótki wywiad z Prezesem, już świebodzińskim trener. Zapraszam do odsłuchania:

1. Jako młody chłopak w jakich klubach trener występował i na jakich pozycjach grał?

8918

2. Jako zawodnik wielu klubów, co najbardziej trener wspomina i jakie sukcesy utkwiły najbardziej w pamieci jako zawodnika a później trenera?

8918

3. W którym momencie, Pan postanowił zostać trenerem, związać sie na stałe z tym jakże trudnym zawodem?

8918

4. Czy nauka była ważna i jak wpłynęła na dalszy rozwój?

8918

5. Czy zdaniem trenera i zarazem Prezesa, czy w lubuskim mamy utalentowaną młodzież?

8918

 6. Trenerze, na chwile zmienimy temat, odejdziemy od tematów piłki ręcznej, co trener lubi robić w wolnych chwilach?

8918

 7. Ulubiona potrawa ...

8918

8. Marzenia to ...

8918

9. Jak Pan godzi obowiązki trenera i Prezesa LZPR?

8918

10. Ma trener doświadczenie w prowadzeniu zespołów młodzieżowych i seniorskich. Co jest trudniejsze prowadzić seniorów czy młodzież:

8918

11. W tym roku ( 2017) obejmuje Pan posadę trenera ZEW-u. Czym się trener kierował w podjęciu decyzji?

8918

12. Jaki cel zakłada trener w tym sezonie:

8918

13. Czego życzyć trenerowi?:

8918

 

DSC 0136

11 stycznia 2020 rok na zawsze pozostanie w naszych myślach. Tego dnia odszedł człowiek o wielkim sercu do piłki ręcznej, przyjaciel, Prezes. Mimo upływu czasu cisną się na usta słowa:

Trenerze, przyjacielu, kolego dlaczego ... tak wielej jest do zrobienia, tak dużo do powiedzenia.

Odszedłeś ... a wciąż Ciebie brakuje...

Trudno na zawsze pożegnać Kogoś, bo wciąż jeszcze mogłeś być z nami ...

Spoczywaj w spokoju Bronku

PAMIĘTAMY !!!

Lubuski Związek Piłki Ręcznej

AKTUALNOSCI

Turniej Kadr Wojewódzkich w Trzcielu - podsumowanie

W ostatni weekend w Trzcielu odbył się Turniej Kadr Wojewódzkich Chłopców. Udział wzięły cztery kadry z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Weekendowe granie czas na podsumowanie.

Zaczynamy weekendowe podsumowanie ...czyli co piszczy na lubuskiej hali ...

Czas na ... MUKS Lider Świebodzin

Czas na ... MUKS Lider Świebodzin. Już jutro startuje II liga kobiet. Tuż przed meczem prezentujemy świebodziński zespół.

Weekendowe granie - podsumowanie

Spróbujemy podsumować weekendowe granie, a działo się działo: III kolejka I ligi i ligi centralnej, turniej młodzika w Świebodzinie i Ogólnopolski Finał "Ręczna na Orliku 2021"  ... zapraszamy. ...

Tu Gramy w Ręczną ... czas na chłopców

Lubuski Związek Piłki Ręcznej zaprasza na II Turniej mini piłki ręcznej chłopców dla klas III - IV w Nowogrodzie Bobrzańskim. Turniej odbędzie się  w ramach realizacji projektu  ze środków Ministerstw...

Czas na ... TS ZEW Świebodzin

Tuż przed inauguracją sezonu I ligi prezentujemy TS ZEW Świebodzin. "Zew" Świebodzin rozpoczął swoją działalność 20 grudnia 1957 roku. Jego nazwa jest trzema pierwszymi literami słów: Zapał, Entuzjazm...

Starsze artykuły

STARSZE ARTYKULY: AKTUALNOSCI

LZPR rozpoczyna realizację projektu TU GRAMY W RĘCZNĄ. ramach programu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu "Sport Wszystkich Dzieci" oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

PROJEKT: Tu gramy w ręczną.

Kolejny sezon z piłką ręczną, dedykowaną dla najmłodszych dzieci szkół podstawowych klas I-III

GRAMY W RĘCZNĄ

PARTNERZY

     
 Logo MKDNiS kolorowe  

PROJEKT ZPRP - OSPR

ospr

PROJEKT

Szczypiorniak na Orlikach